Estare Tech , Smart Oksijen Flowmetre ürünü ile  Fongogo ile destek toplamaktadır.

Acıbadem Kuluçka girişimlerimizden Estare Tech , Smart Oksijen Flowmetre ürünü ile  sağlık emekçilerinin iş stresini azaltılmasına katkı sunarak #Fongogo ile destek toplamaktadır.

Hastaların evlerinde oksijen tedavisini artık doktor gözetiminde yapmalarına imkan sağlamaktadır.

Sizler de sağlıkçılarımızın virüslerle enfekte olmalarının önüne geçilmesinde katkı sağlayacak olan cihazın üretilmesine destek sunabilirsiniz.

 

Genobedia, Gestasyonel Diyabet (GDM) Hızlı Tanı Kiti Geliştirme projesi ile KOSGEB’den destek aldı

Bigghealth programında desteklediğimiz ve şirket faaliyetlerini Kuluçka Merkezi’mizde yürüten girişimcilerimizden Genobedia’nın kurucusu Tuğçe Keskiner, KOSGEB’e sunduğu Gestasyonel Diyabet (GDM) Hızlı Tanı Kiti Geliştirme projesi ile desteklenmeye hak kazandı.

BiaTech, New York Medical Group (NYMG)’a Cihaz Satışı Yaparak İlk İhracatını Gerçekleştirdi.

Step Up Singapur programımıza katılmaya hak kazanan girişimcimiz Eren Cengiz, bu program sayesinde tanıştığı Hong Kong’da faliyet gösteren hastaneler grubu New York Medical Group (NYMG)’a SpinaTrak Spinal Dekompresyon Cihazını satarak ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Albert Health, Novartis UK’in ve Wayra UK’in ortak düzenlediği Health Hub 2020 programına kabul aldı

Step Up İngiltere programımıza katılmaya hak kazanan Albert Health, bu programda ziyaret edilen Wayra UK ile yaptığı görüşmeler neticesinde Novartis UK’in ve Wayra UK’in ortak düzenlediği Londra’daki Health Hub 2020 programına kabul aldı. Bu kapsamda 85.000 dolarlık yatırım alan Albert, ayrıca Novartis ile birlikte NHS’in (National Health Service) Covid sonrası dönemdeki problemlerine yönelik çözüm geliştirecek.

BİGGHEALTH Programı 2019 -2. Döneminde 6 Girişimcimiz TÜBİTAK Tarafından Desteklendi

Bigghealth programının 2019-2.Döneminde desteklenen ve TÜBİTAK’a sunulan girişimcilerimizden 6 tanesi TÜBİTAK tarafından da başarılı bulunarak 200.000 TL hibe desteği almaya hak kazandı. Bigghealth programı ile toplamda 1.200.000 TL hibe desteği kazanılmış oldu.

BİGGHEALTH Programı şirketleri:

  1. Enes ATAŞ – Efay Teknoloji ve Ticaret Ltd. Şti.
  2. Burhan IŞIK – Lime Teknoloji Sistemleri San. Tic. A.Ş
  3. Çağla DAYAN – Surgivis Medikal San. Tic. Ve Ltd. Şti.
  4. Görkem SENGEZ – Vitabona Medikal Ürünler San. Ve Tic. Ltd. Şti.
  5. Emre CEBECİ – Oncoment Medikal Biyoteknoloji Lab. Ar-Ge Dan. Hiz. ve Sanayi Tic. Ltd. Şti.
  6. Can Berk YILDIRIM – Stark Ar-Ge Müh. San. Ve Tic. Ltd. Şti.

HECCO 2020 “Health Ecosystem Conference” Tamamlandı

Health Ecosystem Conference (HECCO), sağlık girişimciliği odağında tüm paydaşları bir araya getirerek uluslararası çapta düzenlenen bir etkinliktir. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Sağlık Girişimcilerinin Küresel Pazara Erişimi” projemiz kapsamında düzenlenen HECCO’da bu sene ele alınan gündem “Sağlık Girişimciliğinde Büyük Veri”  konusu oldu. Küresel çapta sağlık ekosisteminin içerisinde yer alan önemli isimler etkinlikte bir araya geldi ve sağlık endüstrisi ilgili her yıl gündeme gelen ve trend olan konulara odaklanıldı.

Detaylı bilgi için; hecco.acibadem.edu.tr 

 

BİGG Programı Uygulayıcı Kuruluşu Acıbadem Üniversitesi – BİGGHEALTH Programı ile 2 Yıl Daha TÜBİTAK Tarafından Desteklenmeye Hak Kazandı

Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi TÜBİTAK BİGG Uygulayıcı Kuruluşu olarak 2 yıl daha desteklenmeye hak kazandı. 2018 yılından bu yana 16 girişimcinin şirketleşme sürecine destek veren merkezimiz 2022 yılına kadar bigghealth programı ile sağlık dikeyindeki tüm girişimcilerin başvurularını destekleyecek.

Tematik Alanlarımız: Sağlık ve İyi Yaşam başlığı altında Biyomalzeme, E-Sağlık, İlaç, Kozmetik, Spor Teknolojileri, Tanı ve Analiz Kitleri, Tıbbi cihazlar, vb.

Son başvuru tarihi: 15 Aralık 2020

Detaylı bilgi için: bigg.acibademkulucka.com

 

Öğretim Üyelerimizden Koronavirüs Testlerinin Duyarlılığını 20 Kat Artıran Yeni Bir Yöntem: MyMagiCon

Öğretim Üyelerimizden Koronavirüs testlerinin duyarlılığını 20 kat artıran yeni bir yöntem: MyMagiCon

Öğretim Üyelerimiz Prof. Dr. Tanıl Kocagöz ve Doç. Dr. Özge Can önderliğindeki araştırma ekibi, Koronavirüs testlerinin duyarlılığını 20 kat artıran “MyMagiCon” adı verilen yeni bir yöntem geliştirerek hastalığa daha hızlı ve güvenilir şekilde tanı koymanın yolunu açtı. Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde geliştirdikleri, dünyada ilk ve tek olan bu yeni yöntem, PCR testi olarak bilinen Polimeraz Zincirleme Tepkimesi (PZT) ve antijen testlerinin duyarlılığını artırarak test sonuçlarının doğruluk oranını yükseltiyor.

Tüberküloz tanısı için geliştirildi

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, Dünya Sağlık Örgütü’nün yakın destekçisi “Foundation for Innovative New Diognostics” (www.finddx.org) vakfından aldıkları proje desteği ile tüberküloz tanısını kolaylaştırmak amacıyla 1.5 yıldan bu yana üzerinde çalıştıkları yöntemi, Covid-19 virüsü tanısına uyarladıklarını belirtti. Yöntem sayesinde antijen testlerinin hızlı ve doğru sonuç vermesinin olanaklı hale geldiğini belirten Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, “Yöntemimiz; havaalanlarında, hastanelerin acil servislerinde ya da filyasyon ekiplerinin evlerde tanı alma işlerini kolaylaştıracak. Antijen testlerinin duyarlılığını artırdığı için kişinin enfekte olup olmadığını yarım saat içinde daha doğru bir şekilde tespit etmek olanaklı hale gelecek. Testlerin kısa zamanda daha doğru şekilde sonuç vermesi, hasta olan kişilerde izolasyon tedbiri alınabilmesini sağlayacak. Böylece salgının kontrolü açısından önemli bir kazanım da sağlayacak” dedi.

Sürüntü almanın risklerini ortadan kaldırıyor

Geliştirilen bu yeni yöntem, Covid-19 tanısı koymak için yapılan sürüntü alımına son veriyor. Ağız ve burundan ucunda pamuk benzeri dakron olan çubukla alınan sürüntü yerine hastanın ağzında çalkaladığı birkaç yudum su kullanılıyor. Gargara ve ağız çalkalama sırasında suyun boğazın ve ağzın tüm boşluğuna değmesi, sürüntüye göre çok daha fazla virüsün test edilecek sıvıya geçmesini sağlıyor. Bir tüp içinde konsantre edilen sıvıda, Covid-19 virüsleri hızla kendini belli ediyor. Böylece, PZT ve antijen testlerinin duyarlılığının artırmasına yardımcı olduğundan, test sonuçlarının doğruluk oranı yükselmesini ve hızlı bir şekilde alınmasını sağlıyor. Bu yeni yöntemin kullanılmasıyla, burundan elde edilen sürüntüyle test için yeterli virüs alamamak ve sürüntüyü alan kişilere hastadan Covid-19 virüsü bulaşma riskleri de ortadan kalkıyor…

Mevcut testlerin eksik yanları var

Tüm dünyada koronavirüs tanısının; PCR testi olarak bilinen Polimeraz Zincirleme Tepkimesi (PZT) ya da antijen testleri ile konulduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, “Ancak her iki testin de kendisine göre eksik yanları var. PZT testlerinde tanı, hastanın burnundan pamuklu çubuk yardımıyla alınan sürüntüyle konuyor. Bu hem zahmetli bir yöntem hem de örnek alan sağlık çalışanına enfeksiyon bulaşma riskini artırıyor. Ayrıca tanı süresi iki günü bulabiliyor. Hızlı sonuç vermesi için üretilen antijen testlerinin duyarlılığı ise PZT testleri kadar yüksek değil diye konuştu. Bu testlerin sonuç güvenilirliğini artıran yenilikçi bir yöntem geliştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, şu bilgileri verdi:

“Biz her iki testin duyarlılığını 20 kat artıran, ayrıca kolay örnek almayı sağlayacak bir araç geliştirdik. Yöntemimizde kişinin, bir iki yudum içme suyunu ağzına alması, gargara yapıp ağız içinde çalkaladıktan sonra bu suyu bir kaba koyması yeterli. Daha sonra geliştirdiğimiz MyMagiCon tüpü içerisine bu örnekten 20 ml sıvı alıp koyuyoruz. Tüpün içindeki polimer hızla su ve küçük molekülleri çekerek virüsleri konsantre hale getiriyor. Bu işlem 5 dakika sürüyor. Polimer boncukları arasındaki konsantre virüs örneği, bir pipet aracılığıyla alınarak PZT ya da antijen testlerinde rahatlıkla kullanılabiliyor.”

Dünya genelinde aylık test sayısı 150 milyon

Uluslararası alanda tanı için PZT testinden vazgeçilerek antijen testine yönelme eğiliminin geliştiğine işaret eden Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, şöyle devam etti:

“Koronavirüs enfeksiyonu tanısı için her ay ülkemizde 3 milyon, dünyada da 150 milyon test yapılıyor. Hastalık belirtisi göstermesine karşın PZT ile de kimi zaman hastalık saptanamıyor. Bunun nedeni ise hastalardan alınan örnek miktarının çok az olması. Dakronlu çubukla 50 mikrolitre gibi çok az örnek alınabiliyor. Alınan bu örnek 3 ml su ile seyreltiliyor ve buradan 10 mikrolitre gibi çok küçük bir miktar PZT’de kullanılıyor. Bu da, virüsün az bulunduğu örneklerde saptanamamasına yol açabiliyor. Bizim yöntemimizde, gargara ve ağız çalkalama sırasında su tüm ağız boşluğu ve boğaza temas ederek daha çok sayıda virüs toplanmasını sağlıyor. Daha sonra konsantre edilen virüs örneği, PZT testlerinin de duyarlılığını artırıyor.”

Dünyada ilk ve tek

Yöntemin karşılaştırmalı çalışmalarının Sağlık Bakanlığı’nın da izniyle Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği’nden (KLİMUD) 25 araştırmacı ile 8 ilde 12 merkezde devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kocagöz, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Tıp Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Can ile birlikte geliştirdikleri yöntemin dünya üzerinde örneği olmadığını vurguladı. Çalışmaya destek veren KLİMUD araştırmacıları ve Medikal Biyoteknoloji Dr. Öğr. Görevlisi Erkan Mozioğlu, yüksek lisans öğrencileri Ece Aksoy ve Betül Zehra Karakuş’a çok teşekkür etti. Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde yaptıkları araştırma sonucu geliştirdikleri bu yöntemin ulusal ve uluslararası patent başvurusunun yapıldığını da sözlerine ekledi.

Çalışmalarının duyulmasıyla dünyadan da yoğun talep almaya başladıklarını söyleyen Prof. Dr. Kocagöz, “Bu talebi karşılamak için üniversite-sanayi iş birliği önemli. Yöntemin patentini aldık, uluslararası koruma başvurusu yaptık. Ayrıca diğer ülkelerde patent başvurularını yapmak üzere girişimde bulunduk. Üretim konusunda bize destek olan yatırımcılar ile birlikte ürünün ilk örneklerini üretip kullanıma sunduk” diye konuştu. Ayrıntılı bilginin Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde yer alan Ar-Ge firmasının www.gigabiomol.com internet sayfasından alınabileceğini belirtti.

Otomatik Temassız Ateş Ölçer

Geçmiş dönem girişimcilerimizden Ferhat Bora kapı girişlerinde otomatik ateş ölçümü yapabilen ateş ölçer geliştirdiler. Geliştirilmiş çok fonksiyonlu bir ürün olan ateş ölçer geniş LED ekrana sahip ve kolay okuma sağlayabiliyor. 39 derece ve üzerinde 5 saniye boyunca sesli ve ışıklı ikaz veren ateş ölçerin enerji tüketimi de oldukça tasarruflu. Cihazın kapı ve benzeri donanımlara bağlı açılmasını sağlayan kontaklama anahtarı da mevcut. Böylece sıcaklık durumuna göre çevredeki kapı vb. donanımların elektrik güçleri açıp kapatılarak kontrol sağlanabiliyor. Gerek alından gerekse de bilekten temassız ateş ölçümü gerçekleştirilebiliyor.

Auto Train Brain’in Abonelik Satışları Başladı

Girişimcilerimizden Günet Eroğlu otizmli bireyler ve disleksili çocuklar için bilişsel performanslarını iyileştirme üzerine mobil aplikasyon ve beyin dalgalarını ölçen başlıktan oluşan proje için TÜBİTAK 1507 programından destek almış, bu destekle yazılım geliştirme ve Cerrahpaşa Üniversitesi’nde 15 otizmli çocuk üzerine klinik çalışmalarını tamamlamıştı. Girişimci aynı zamanda KOSGEB Ar-Ge projesi desteği alarak kendi başlıklarını geliştirmeye başladı. Auto Train Brain’e uygulama marketlerinden ve https://www.autotrainbrain.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.